ماگ چیست؟

ماگ چیست؟

ماگ چیست؟

ماگ(mug) نوعی فنجان است که اغلب برای نوشیدنی‌های گرم استفاده می شود. ماگ‌ها معمولا گنجایش بالاتری نسبت به دیگر لیوان ها دارند و همچنین یک دسته برای راحتی استفاده روی آنها طراحی می‌شود.

 

یک ماگ معمولا ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌لیتر حجم دارد که این مقدار تقریبا دو برابر یک فنجان چای است. معمولا از ماگ به عنوان یک وسیله شخصی استفاده می‌شود.

 

بسیاری از کلمات هستند که معنای آن ها یکی است و تفاوت های کوچکی در آنها وجود دارد. این ویژگی در همه زبان ها به ویژه در زبان فارسی و انگلیسی به وفور یافت می شود. در این مقاله به سه کلمه کاپ، گلس و ماگ که معانی مشابهی دارند اشاره می کنیم.

 

تفاوت کاربرد سه واژه glass ,cup ,mug چیست؟

mug ( به معنی لیوان) بیشتر منظور به لیوان های سفالی قهوه-نسکافه خوری می باشد.

cup (به معنی فنجان) بیشتر به منظور ظروفی برای صرف چای هستش ولی به عنوان جام و پیاله (تقریبا یک نوع واحد ) نیز استفاده می شود.

glass (به معنی لیوان) همون لیوان های شیشه ای که در آنها آب و شربت می خوریم ولی باز هم باید به یه جمله قبل و بعد و همچینین کلماتی توجه کرد چون می توان این واژه به منظور شیشه(خام) نیز بیان می شود.

باید توجه داشت که در زبان انگلیسی باید مفهوم فرد بیان کننده و تلفظ واژه (تمرکز در تلفظ کلمات و قدرت ادای آنها ) از طرف او مورد توجه قرار گیرد.

 

معنی و ترجمه کاپ cup :

cup ( cupu) ناو(n): فنجان ، پیاله ، جام، ساغر، گلدان جایزه مسابقات، (vi and vt): خون گرفتن ، حجامت، بشکل فنجان در آوردن ، فنجان گذاشتن ، بادکش کردن

معنی و ترجمه گلس glass :

glass شیشه ، آبگینه ، لیوان ، گیلاس، جام، استکان ، آئینه ، شیشه دوربین ، شیشه ذره بین ، عدسی، شیشه آلات، آلت شیشه ای، عینک ، شیشه گرفتن ، عینک دار کردن ، شیشه ایکردن ، صیقلی کردن

معنی و ترجمه ماگ mug به انگلیسی و فارسی

mug آبخوری، لیوان ، ساده لوح، دهان، لیوان دسته دار

 

جنس ماگ‌ها از چیست؟
اما ماگ‌ها با توجه به جنس بدنه در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند که هر‌کدام برای یک نوع نیاز مناسب است. جنس‌ ماگ‌ها شامل دسته‌های زیر می‌شود:

 

سرامیک
ماگ‌ سرامیکی از پرطرفدارترین و قدیمی‌ترین کالای این بازار است.

جنس سرامیک به کار گرفته‌شده در این ماگ‌ها از مواد پرسلن (مواد ظروف چینی)است که ازمقاومت بالایی دربرابر حرارت و انجماد برخوردارند.

ماگ‌های سرامیکی برای نوشیدن هر دو نوشیدنی سرد و گرم مناسب هستند زیرا می توان آنها را به راحتی در فریزر قرارداد و همچنین برای گرم کردن نوشیدنی‌های گرم بدون هیچ‌ مشکلی در مایکروویو قرار می‌گیرند،

زیرا سرامیک براثر دما تغییر شکل نمی‌دهد. ماگ‌های سرامیکی ظروف نازکی هستند و بعضی از آنها می توانند دمای مورد نظر نوشیدنی را در مدت زمان مشخصی حفظ کنند. قیمت این دسته از ماگ ها بین پنج هزار تا ۷۰هزارتومان متغیر است.

 

کریستال
دسته دیگر ماگ‌ها از جنس کریستال هستند. این ماگ‌ها طرفداران کمتری نسبت به نوع سرامیک دارند، زیرا به دلیل شفافیت کریستال طراحی آنها ساده و خالی از هر نوع نقش‌ونگاری است.

به‌علاوه اینکه ماگ‌های شیشه‌ای در برابر تغییر دما مقاومت کمتری دارند و به راحتی می‌شکنند.

به طور کلی تعداد محدودی از آنها برای گرم و یا سرد کردن نوشیدنی، در مایکروفر و یا فریزرقرار می‌گیرند، زیرا ممکن است گرما یا سرما به کریستال آسیب برساند، اما ماگ‌های کریستالی بر خلاف سرامیکی، با گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهند و دچار رسوب نیز نخواهند شد.

 

پلاستیک
تعدادی از ماگ‌ها نیز از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند که نسبت به سایر ماگ‌ها طرفداران زیادی ندارند،

اما ویژگی های اصلی ماگ پلاستیکی وزن کم آنهاست که حمل و نقل را آسان می‌کند.

به همین دلیل از ماگ‌های پلاستیکی بیشتر برای مسافرت استفاده می شود و به هیچ عنوان برای استفاده های روزمره گزینه‌ مناسبی نیستند.

دومین ویژگی مهم ماگ پلاستیکی نیز توانایی آنها برای گرم‌نگه‌داشتن یا سرد نگه‌داشتن نوشیدنی است.

ضمن اینکه ماگ‌ پلاستیکی بدون هیچ‌ مشکلی در مایکروویو قرار می‌گیرد، ولی در مقابل شعله‌های آتش به شدت تخریب‌پذیر است.

 

 

چوب
ماگ‌های چوبی برای نخستین بار توسط انسان‌های نخستین ساخته شدند و قدمت بالایی دارند، اما امروز هم سهم زیادی از بازار ماگ‌ها متعلق به نمونه‌ چوبی است.

گرچه فرایند تولید و ساخت آنها نسبت به گذشته کاملا متحول شده است، اما نقاط ضعف ماگ‌های چوبی این است که با گذشت زمان بوی نامطبوعی می‌گیرند، طراحی چندان زیبایی ندارند و دمای نوشیدنی در آنها به سرعت تغییر می‌کند.

اما طراحی ماگ‌های چوبی آنقدر زیباست که هنوز هم به عنوان یک عضو مهم در این بازار حضور دارد.

 

فلز
ماگ‌های فلزی به دلیل مشکلات زیاد نمونه‌ چوبی آنها تولید شدند و امروزه هم سهم کمی از این بازار دارند.

در این دسته‌ از ماگ‌ها سعی شده تا معایب چوب برطرف شود، ولی فلز نیز معایبی زیادی دارد؛

برای مثال برای نوشیدنی‌های داغ اصلا مناسب نیست، زیرا بر اثر گرمای نوشیدنی، بدنه‌ ماگ نیز به شدت داغ می شود.

البته در حال حاضر بر روی ماگ های فلزی، روکش پلاستیکی قرار می دهند که تا حدودی این مشکل حل شده ‌است.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه